top of page

Sıkça Sorulanlar

Siz Sorun, Ben Cevaplayayım

Kariyerim süresince en sık karşılaştığım sorulardan bir liste oluşturdum. Danışanların psikologlarını seçerken soru sorması normal olduğu gibi istenen ve teşvik edilen bir durumdur. En sık sorulan sorulardan bazılarını bu listede bulabilirsiniz. Aradığınız cevabı bulamazsanız lütfen bana ulaşın.

Psychology Session

Terapi seansları ne kadar sürüyor?

Terapi seansları ergen ve yetişkinlerde 50 dakika, oyun terapilerinde 45 dakika sürmektedir. 

Ne kadar sıklıkla terapiler düzenlenir?

Durumun hızlı bir şekilde ele alınması için haftalık olarak terapilerin sürdürülmesi önemlidir. Süreç içerisinde durumun şiddetinin azalmasıyla birlikte danışan ile ortaklaşa şekilde durum değerlendirilir. İlerleyen süreçte seans sıklıkları gidişata göre belirlenmektedir. 

Seanslara ne kadar devam etmemiz gerekir?

Terapilerin yapılandırılmış bir şekilde belirli bir seans sayısı yoktur. Herkesin yaşadığı durum biriciktir. Bu sebeple sürecin ne kadar süreceğinin ön görülmesi mümkün değildir. Bunu ilerlerken ortaklaşa bir şekilde değerlendirmek en uygunu olur.

Destek almam gerektiğini ne zaman anlarım, buna nasıl karar verebilirim?

Günlük yaşamınızın ilerleyişinde bir takım aksaklıklar olduğunu gözlemlediğiniz takdirde destek almanız önemli olacaktır. Hayattan eskisi kadar keyif alamıyorum, her şeyi ertelemeye başladım, kaygı beni ele geçirmeye başladı, ben de bir gariplik var, hiçbir şey eskisi gibi değil, ilişkilerim bozulmaya başladı cümleleri sinyalleri yakalamanız terapiye başlamak için fark edeceeğiniz örnek düşünceler ve davranışlar olabilir. 

Çocuğumuz için destek almaya ne zaman başlamalıyız?

Çocuklar biz yetişkinler gibi dertlerini, sıkıntılarını sözel olarak ifade edemezler. Davranışsal olarak yaşadıkları şeyleri dışarı vurmaya başlarlar. Çok huzursuz, kendisini ağlayarak ifade ediyor, hırçınlık gösteriyor, okula gitmek istemiyor, benden ayrılamıyor, her şeye karşı çıkıyor, sosyalleşemiyori iştahı azaldı, uyku düzeni bozuldu, arkadaşlarıyla ilişkisi problemli olmaya başladı, problemli davranışlar ortaya koymaya başladı, kardeşleriyle ve bizimle ilişkisi garipleşti, rutinleri değişti cümleleri yardım almak için sinyalleri gösterdiği anlamını taşıyabilir. 

Seansta paylaştıklarım gizli kalacak mı?

Kesinlikle gizli kalacak. Etik kurallar çerçevesinde seans odasında konuşulanlar seans odasında kalmaya devam eder. Kimse ile paylaşılması mümkün değildir. Psikolog, gizliliği sadece kişinin kendisine ve/veya çevresine zarar verme düşüncesi olduğunda (hayaller değil ancak gerçekleşmesi mümkün olduğu durumalarda)  gerekli kişiler ve kurumlarla danışanın bilgisi dahilinde olacak şekilde aktarılır. 

Terapi hangi problemlerde etkilidir?

Terapinin faydalı olduğu konular çok geniştir. Depresyon, kaygı bozuklukları, fobiler, ilişki problemleri, öfke problemi, obsesif kompulsif bozukluk, panik, ayrılık kaygısı, alt ıslatma, yeme bozukluları, bağımlılıklar, kardeş kıskançlığı, sınav kaygısı, tırnak yeme gibi spesifik alanlarda etkinliği olduğu gibi tanımlanmamış ancak kişinin deneyimlediği farklı durumlar için de etkilidir. 

bottom of page